Sewickley Academy Programming Team
David Kosbie (Faculty Advisor)
Sewickley Academy

The Sewickley Academy Programming Team Links:
The Sewickley Academy Programming Team Members:
 
Ryan Buterbaugh Steve Brudenell Lauren Ingram (Emeritus) 
Evan Mallory (Varsity Captain) Robert Mulshine (Emeritus) Laura Pelton (JV Co-Captain) 
Jud Porter (JV Co-Captain) Philip Thomas  Chris Zwiryk
David Kosbie (Faculty Advisor)     


This Year's 2001-02 Tournament Schedule:
 
Date Event
Fri Nov 2-5 USACO Fall Contest (3 problems in 3-5 hours)
     Link to Contest Rules and Contest Problems
Sat Nov-10 ACM Contest - Ashland OH
Fri Dec-7 ACSL Contest #1
Fri Jan 4-7 USACO Winter Open (3 problems in 3-5 hours)
Fri Feb 1-4 USACO February Contest (5 problems in 5 hours)
Tue Feb-5 Slippery Rock University Contest
Fri Feb-8 ACSL Contest #2
Thu Feb-14  St Bonaventure University Contest
Fri Mar 1-4 USACO Spring Contest (3 problems in 3-5 hours)
Fri Mar-8 ACSL Contest #3
Sat Mar-23 Blackhawk High School Contest
Mon Apr-1 Upper St Clair High School Invitational Contest
Fri Apr-5 ACSL Contest #4
Fri Apr-12 USACO OPEN (5 hours proctored at SA)

Last Year's 2000-01 Tournament Schedule:

   Slippery Rock University (Tue-13-Feb) -- 2nd Place!

Varsity (Steve, Evan, and Ryan): 2nd Place
JV Red (Jud, Robert, Chris): 7th Place
JV Black (Laura, Lauren, Philip):  Did not officially compete, but approximately 11th Place
See the entire final standings.
   St. Bonaventure University (Fri-2-Mar) -- 1st Place!
Varsity (Steve, Evan, Ryan, and Robert):  1st Place
See the Press Release and the Final Standings.

Related Links and Organizations:
   Team Practice Contests
   USA Computing Olympiad (USACO) (plus training web site)
   American Computer Science League (ACSL)
   ACM Scholastic Programming Contest (plus loads of sample problems and more sample problems)

   Others we have heard of:
   Duke Internet Programming Contest
   International Olympiad in Informatics
   International Computer Problem Solving Challenge
   IEEE CS Programming Contest